Awards Announced at Assembly

End of Term 2 Assembly

Thursday July 6th, 2017 // PLHS Gymnasium

 

Master of Ceremonies / Welcome / Acknowledgement of Country: Mr Todd George

Principal’s Address: Mr Greg Barry

School Sports Report / Certificate Presentation: Ms Jesse-Lee Jones

 

Dance Production Report / Certificate Presentation: Miss Cherie Broad

 

Academic Awards:

A grade point average (GPA) is calculated for each student of the school. A GPA score of 4 would mean you have gained an A grade for each subject that you study. There are two categories of academic awards:

  • Meritorious Effort awards recognise students who have achieved a GPA of at least 3 (with no D or E grades) across all of their subjects for Semester 1
  • Academic Excellence awards recognise students who have achieved a GPA of more than 3.5 (with no D or E grades) across all of their subjects for Semester 1

 

Middle School Academic Awards:

Presented by Miss Tash Rayson and Ella Blewit

 

 

Year 8 Meritorious Effort (alphabetical order):

Ellie Akehurst, Jesse Ambrose, Tia Atkinson, Darcee Azzopardi, Cassidy Bassham, Dannen Blacker, Rhys Carey, Ashleigh Carpenter, Ashlee Cocks, Kaden Doudle, Caleb Fielder, Meti Ford, Alysha Gurney, Tayla Hebberman Deanna Henderson, Connor Kennedy, Zoe Kooistra, Kaden Lawrence, Alisha Lowe, Imogen McGown, Caleb McGrath, Ned Moxey, Jay Mullins, Maddison O’Hanlon, Zoe Pomeroy, Simeona Rawles, Jayden Siegert, Saxon Spencer, Ellie Spithas, Jesse Trevor, Jasmine Wendland.

 

 

Year 8 Academic Excellence (alphabetical order):

Sarah Brock, Ursula Clarke, Pearl Dessart, Mardia Enge, Shauna Little, Charlotte Manuel, Claire McCarthy, Jonathan Tassell, Claire Wilks.

 

 

Year 9 Meritorious Effort (alphabetical order):

Sara Bennie, Grace Blacker, Bella Borlase, Jett Boxer, Hannah Broad, Kadyn Bryant, Jessica Canty, Jock Carr, Demi Collins, Kira Dart, Quintin Docking, Matthew Freak, Tori Grigg, Emma Hamnett, Jake Horton, Mia Humphries, Nellie Jones, Gretta Kennedy, Kellie Lessue, Grant Letton, Mason Manthorpe, Cooper Marshall, Ari Pantiyasa, Summer Pedersen, Isaac Perone, Tina Reid, Dana Selwyn-Shore, Chloe Treagus, Rebekah Vonderwall.

 

 

Year 9 Academic Excellence (alphabetical order):

Jesika Cane, Connor Haines, Talia Robinson, Jayla Nugent, Tullia Sellen, Quinishia Skinn-Buzzacott, Ella Stevens, Gia Thomson.

 

 

Year 10 Meritorious Effort (alphabetical order):

Lily Anderson, Tianna Boyce, Brittany Burner, Chloe Filsell, Teah-Rose Hockham, Caleb Johnston, Abby Laube, Kaleb Little, Rochelle Milnes, Georgie Rowett, Rianna Skipworth, Emma Stefano, Harry Stockham, Aimee Vonderwall.

 

 

Year 10 Academic Excellence (alphabetical order):

Cameron Akehurst, Taylah Filsell, Brooklyn George, Franz Icasas, Sophie Tsesmelis.

 

Senior School Academic Awards:

Presented by Mrs Lesley Warren and Josh Phillips

 

 

Year 11 Meritorious Effort (alphabetical order):

Jordan Ambrose, Annika Brass, Jordyn Bryant, Ashlee Canty, Yemaya Coleman-Smith, Liam Cowely, Sam Hamood-Smith, Kaya Huntley Livinia Kerley, Erin Leyson, Faith Loudoun, Chloe Lutt (Shelton), Kameron Miegel, Tara Pelham, Mikaela Raleigh, Kye Robinson, Koby Sampson, Kodee Spry, Michael Starkey, Shani Stoeckel, Lucy West.

 

 

Year 11 Academic Excellence (alphabetical order):

Lara Curtis, Katie Freak, Alleigh Hamnett, Abby Hodgkiss Shelley Toth, Hannah Williams.

 

 

Farewell to International Students: Mr Shaun Thomas

Pictured above (L-R): Joel Heim (Germany), Ruslan Corti (Italy), Letizia Sabadini (Italy), Annika Brass (Germany).

Speak Your Mind

Your email address will not be published. Name and Email are required.